Geopark
Spoj prirode, geologije, industrije i budućnosti
Spoj prirode, geologije, industrije i budućnosti
Moslavina je jedno od najstarijih područja u Europi i svijetu koje se može pohvaliti industrijskom proizvodnjom i preradom nafte. Tijekom 20. stoljeća, regija je postala značajno središte eksploatacije nafte i plina, čime je ostavila neizbrisiv trag u povijesti energetske industrije.
Eksploatacija fosilnih goriva u Moslavini započela je još u prvim desetljećima prošlog stoljeća, a njezine rafinerije i pogoni bili su ključni za opskrbu energijom Hrvatske i šire regije. Danas, ta bogata industrijska baština svjedoči o Moslavini kao pioniru u energetskom sektoru.
S obzirom na geološku strukturu područja, Moslavina ima značajan potencijal za korištenje geotermalne energije. Danas se ulažu napori u istraživanje i eksploataciju geotermalnih izvora koji predstavljaju budućnost održive energije. Ova transformacija Moslavine iz fosilnih goriva u obnovljive izvore energije označava novi smjer razvoja regije.
Geotermalna energija pruža mogućnosti za grijanje domaćinstava, industrijsku primjenu i razvoj zdravstvenog i wellness turizma. Planirane investicije u ovu vrstu energije mogu osigurati dugoročnu energetsku neovisnost i ekološki prihvatljivo gospodarstvo.
Geopark Moslavina obuhvaća područje bogato geološkim, kulturnim, povijesnim, arheološkim i industrijskim nasljeđem. Osim geotermalnih izvora i povijesne naftne industrije, regija nudi i spektakularne pejzaže, rijetke geološke formacije te bogatu floru i faunu. Područje obuhvaća ljepote Parka prirode Lonjsko polje, kao i područje Čazme i Garešnice pod Naturom 2000. Mističnu Moslavačku goru okružuju svi gradovi i općine Moslavine, koji slave njezinu ljepotu srednjevjekovnih utvrda, nalazišta iz rimskih, ilirskih vremena, kao i vučedolske kulture. Na južnim obroncima Moslavačke gore zasađeni su brojni vinogradi i voćnjaci, te između ostalih atrakcija i vinske ceste Kutine, Volodera, Popovače kao i brojna obiteljska poljoprivredna gospodarstva.
• Geološki spomenici – stijene starije od 300 milijuna godina
• Arheološka nalazišta – skrivaju tajne stare preko 500 milijuna godina stare prošlosti
• Povijesni industrijski lokaliteti – mjesta eksploatacije nafte i plina
• Turističke staze i planinarske rute – uživanje u prirodnim ljepotama, ugostiteljskim i gastro ponudama, cikloturizmu
• Brojne turističke manifestacije – tijekom cijele godine
GEOPARKOVI UNESCO-a su jedinstvena geografska područja međunarodnog geološkog značaja kojima se upravlja holističkim konceptom zaštite, obrazovanja i održivog razvoja.
Geopark je područje sa izraženom geološkom baštinom te strategijom za održivi gospodarski razvoj i promociju te baštine na dobrobit lokalne zajednice.
Glavni ciljevi svakog geoparka su: zaštita, edukacija i održivi razvoj.
Zaštita
Geoparkovi štite različite geološke osobitosti te istražuju i promiču nove načine i metode zaštite. Uprave geoparkova osiguravaju različite mjere zaštite u suradnji sa sveučilištima i znanstvenim ustanovama te raznim upravnim tijelima lokalnih zajednica. Geoparkovi moraju djelovati u skladu s lokalnim zakonima i tradicijama.
Edukacija
Geoparkovi organiziraju različite aktivnosti te pružaju logističku potporu za prijenos različitih saznanja iz područja geoznanosti i znanosti o okolišu prema javnosti. To postižu kroz zaštitu i promociju geospomenika, osnivanjem muzeja, informacijskih centara, izradom staza, izdavanjem popularno-znanstvenih članaka i edukativnih materijala, organizacijom seminara i na druge načine.
Geoparkovi potiču znanstvena istraživanja, ostvaruju veze sa fakultetima i drugim istraživačkim ustanovama te potiču dijalog između geoznanstvenika i lokalnih zajednica.
Održivi razvoj
Glavni način poticanja ekonomije i održivog razvoja parkova je kroz geoturizam. Geoparkovi svojim aktivnostima privlače veći broj posjetitelja i omogućuju pokretanje različitih proizvodnih i uslužnih djelatnosti koje doprinose socio-ekonomskom razvoju zajednice.
Što određeno područje čini geoparkom?
Geopark mora obuhvatiti nekoliko geološki ili geomorfološki važnih mjesta interesantnih široj zajednici. Ta mjesta mogu biti značajna po svojoj znanstvenoj vrijednosti, rijetkosti te estetskoj ili edukativnoj važnosti. Geoparkovima doprinose ne samo geološki zanimljiva mjesta, već i razne druge ekološke, arheološke, povijesne i kulturne znamenitosti. Geoparkove podupiru i u njemu aktivno sudjeluju lokalne zajednice koje znaju prepoznati i žele afirmirati svoje geološko, povijesno i kulturno nasljeđe, ponajviše kroz ideju geoturizma.
Svi geoparkovi osim na lokalnom planu moraju biti aktivni i u zajednici geoparkova, surađivati na zajedničkim projektima i razmjeni ideja za poboljšanje promocije njihovih.
Više pogledajte u videu o mreži UNESCO globalnih geoparkova.